Dodatkowe schowki meblowe w małej przestrzeni

W dzisiejszych czasach mieszkania bywają niewielkich rozmiarów. Wiele osób zmuszona jest zorganizować przestrzeń dla siebie i swoich bliskich na niewielkim metrażu np. w jednym czy dwóch pokojach. Wynika to w dużej mierze z naszych możliwości finansowych oraz faktu, że mieszkania najczęściej kupujemy na kredyt. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które sprytnie aranżują wszelkie zakamarki i każdy najmniejszy skrawek czynią użytecznym.

Zabudowy meblowe

Dziś, szczególnie w małych mieszkaniach sprawdzają się te robione na wymiar, wówczas bez większych problemów uwzględnimy w nich wszystko, co jest nam potrzebne i wykorzystamy każdy centymetr. Taka zabudowa sprawdzi się w pokoju, gdzie może zająć całą ścianę i oszczędzić nam konieczności wstawiania dodatkowych mebli, gdyż wszystko się w niej zmieści, a my zyskamy więcej przestrzeni. Dobrym miejscem na zabudowę, pełną schowków jest również przedpokój. Jeśli metraż naszego mieszkania jest niewielki, warto wykorzystać przestrzeń aż do sufitu na różne szafki i szafeczki. Miejsce do przechowywania na pewno się przyda i nic nie będzie się walać, zabierając nam tak cenne miejsce.

Warto pamiętać, że w domu właściwie nie ma miejsca, w którym nie sprawdziłaby się zabudowa meblowa. Możemy wykorzystać takie rozwiązanie w łazience i zyskać więcej miejsca do przechowywania niż w typowych kupnych szafkach. Kuchnia na wymiar to również podobne rozwiązanie, pozwalające na zaaranżowanie dużej ilości schowków.

Schowki tapicerowane

Jednak nie tylko zabudowy umożliwiają sprytne przechowywanie. Obecnie już nawet fotel może pełnić dwojaką funkcję, gdyż możemy wybrać taki z otwieranym siedziskiem, i włożyć do niego rzeczy, do których chcemy mieć łatwy dostęp, a jednocześnie nie powinny leżeć na wierzchu. Jeśli w przedpokoju lub holu mamy dość miejsca to świetnie sprawdzi się rodzaj ławki czy skrzyni, na której u góry znajdzie się tapicerowane siedzisko, a pod spodem umieścimy znacznych rozmiarów pojemnik do przechowywania.

Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy przechowywać rzeczy w niewidoczny sposób, są pufy. Jest to rozwiązanie z wielu względów wygodne. Pufy mogą bowiem być odpowiednio dopasowane do całej aranżacji wnętrza, odgrywać rolę dodatkowego siedziska czy podnóżka, a jednocześnie praktycznego schowka. Bardzo często można znaleźć takie, których rozmiary nie są duże, dzięki czemu również łatwo schowamy je, np. wsuwając pod stół.

Inne rozwiązania

Oczywiście wszelkie pawlacze, które dają możliwość schowania większej ilości rzeczy, ale nie okłamujmy się, przez lata będziemy tak wkładać wiele rzeczy, których nie chcemy się pozbywać, i nigdy nie będziemy ich wyjmować. Są one więc najczęściej miejsce do chomikowania rzeczy niekoniecznie potrzebnych.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest budowanie podestów w pokojach i umieszczanie pod nimi szuflad. Rozwiązanie to sprawdza się jako wydzielenie stref w pokoju, zamiast szuflad można również umieścić pod podestem wysuwane łóżko. Mimo wszystko pod takim podestem zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *